Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/timeline_ajax.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 32
10 zasad szukania i kupowania tanich lotów | Wakacjenawalizkach.pl
Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/dynamic_css.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 111

10 zasad szukania i kupowania tanich lotów

Tanie loty - jak szukać i na co zwracać uwagę

Kto nie próbował upolować taniego biletu, ręka do góry! Oczywiście, że każdy z nas choć raz sprawdzał, czy mógłby dolecieć gdzieś za przysłowiowe grosze – w końcu to bardzo popularny sposób podróżowania. Ale znalezienie atrakcyjnej oferty, nie jest takie proste. Podpowiadamy 10 zasad, którymi należy się kierować, chcąc znaleźć lot idealny.

 

Moda na wyszukiwanie tanich połączeń lotniczych zaczęła się już dobrych kilka lat temu i wciąż ma się bardzo dobrze. Wraz z rozwojem zarówno tanich linii, jak i tradycyjnych przewoźników, rośnie ilość połączeń i kierunków, a wraz z nimi konkurencja. Korzystają na tym podróżnicy, którzy kuszeni są atrakcyjnymi cenami i promocjami. Na co powinni zwracać poszukiwacze tanich biletów lotniczych?

 

 1. Wybierz najlepszy termin i porę dnia

 

Teoretycznie tanie bilety lotnicze można upolować na dowolny termin, ale są takie momenty, kiedy szanse są zdecydowanie większe. Podstawową zasadą jest wybieranie mniej popularnych terminów. Wiadomo, że w wakacje, święta oraz weekendy bardzo dużo osób podróżuje, więc bilety będą proporcjonalnie droższe. Podobnie jest z długimi weekendami – możemy się spodziewać, że loty z rodzimych lotnisk będą cieszyły się dużą popularnością (jak z tego wybrnąć zobacz w punkcie 8.). Szukajmy więc okazji na jesień i wiosnę, a także w środku tygodnia (ceny biletów w środę będą na pewno niższe, niż w sobotę). Czasem pora dnia również ma znaczenie – jeśli w danym kierunku jest więcej niż jeden lot dziennie, większe obłożenie, a tym samym wyższe ceny będą rano i popołudniu – w tzw. godzinach biznesowych. Warto więc rozważyć nocne loty lub takie, które są w środku dnia.

 

 1. Nie leć tam gdzie wszyscy

 

Logicznym jest, że typowe kierunki wakacyjne będą cieszyły się większą popularnością, więc linie lotnicze nie mają interesu w obniżaniu tych cen. Z listy miejsc, które chcemy zobaczyć za niewielkie pieniądze, wybierzmy przede wszystkim te, które nie są jednoznaczną atrakcją turystyczną. Bilet do Sztokholmu będzie tańszy, niż na Majorkę. Jak taniej wybrać się do wakacyjnego raju, zobacz w punkcie 10.

 

 1. Tanich biletów lotniczych szukaj u źródła

 

Wyszukiwarki tanich lotów i różnego rodzaju pośrednicy kuszą własnymi promocjami i często deklarują najniższe ceny. Warto jednak pamiętać, że nierzadko do zakupu biletu za ich pośrednictwem doliczają opłaty manipulacyjne. W praktyce, pośrednicy rzadziej sprzedają bilety lotnicze w cenach niższych niż sami operatorzy. W pierwszej kolejności sprawdzajmy więc strony przewoźników, gdzie oferta jest najbardziej aktualna i możemy skorzystać z dodatkowych promocji (jakie to promocje, sprawdź w punkcie 6.)

 1. Poświęć szukaniu tanich lotów czas

 

Jeśli ktoś powiedział nam, że polowanie na tanie bilety jest proste, to było to trochę na wyrost. Przede wszystkim wymaga ono zaangażowania i czasu. Codzienne sprawdzanie aktualnych ofert, to podstawa. Warto też sprawdzać je o różnych godzinach (wieczorami, gdy więcej osób korzysta z internetu, ceny mogą być wyższe niż w południe, gdy większość ludzi jest w pracy) i z różnych komputerów. Pliki cookies, w które zaopatrzona jest właściwie każda strona internetowa, zapamiętują nasze wyszukiwania i może zdarzyć się tak, że jeśli z jednego komputera sprawdzamy kilkukrotnie ten sam kierunek, zostaniemy zapamiętani jako osoba bardzo zainteresowana i wyświetlone ceny będą odrobinę wyższe. Rozwiązaniem na to, jest też używanie przeglądarki w trybie incognito – wtedy „ciasteczka” nie zapisują się w pamięci przeglądarki.

 1. …i zacznij szukać biletów z dużym wyprzedzeniem

 

To oczywiście podstawa szukania tanich lotów. Chociaż zdarzają się oferty last minute, to w przeważającej liczbie przypadków najtańsze bilety znajdziemy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Zwykle, dla tanich linii lotniczych, wyszukiwanie powinniśmy zacząć maksymalnie na 2-3 miesiące przed planowanym terminem wyjazdu, a dla tradycyjnych przewoźników na 3-6 miesięcy wcześniej.

 1. Zapisz się do newsletterów linii lotniczych

 

Choć większość z nas nie przepada za spamem w skrzynce mailowej, to zapisanie się do newsletterów linii lotniczych wiąże się z realnymi korzyściami. W ten sposób informacje o najświeższych promocjach otrzymamy szybko i z pierwszej ręki, a nierzadko też zdarza się, że operatorzy linii lotniczych dla subskrybentów mają więcej ciekawych ofert. Warto zapisać się do list mailingowych wszystkich linii, a nie tylko tych, które oferują nasz wymarzony kierunek – a nuż trafi się okazja by za grosze polecieć w inne, równie ciekawe miejsce?

 

 1. Poluj na błędy na stronach linii lotniczych i pośredników

 

To rzadko zdarzająca się sytuacja, ale wytrawni tropiciele opowiadają, że się zdarza ;). Po stronie obsługi stron internetowych pośredników i linii lotniczych również są ludzie i czasem trafia się, że popełniają błędy. Możemy na przykład skorzystać na źle przeliczonej walucie (po atrakcyjniejszym kursie), w której przyjdzie nam zapłacić za bilet. Jeśli trafimy na dziwnie atrakcyjną cenę, warto jednak sprawdzić, czy jest to rzeczywiście bug na stronie, który możemy wykorzystać, a nie np. ukryty koszt! Znajomość regulaminów kupowania biletów przez daną stronę, jest niezbędna.

 1. Lataj z innych krajów i mieszaj przewoźników

 

Linie lotnicze ustalają ceny na podstawie popularności danych kierunków z konkretnych lotnisk. Dlatego teoretycznie ten sam lot może kosztować więcej z Warszawy, a mniej z Lublina. W okolicy długich weekendów w Polsce, ceny będą wyższe, ale już w pobliskim Berlinie, gdzie w tym czasie nie ma żadnych dodatkowych dni wolnych. Warto sprawdzać ceny z lotnisk, na które możemy dojechać w inny sposób, bo może okazać się, że cena dojazdu i biletu wyjdzie niższa, niż lot z naszego miasta.

Podobnie jest z kupowaniem biletów od razu w obie strony lub lotów tranzytowych. Możemy polecieć w jedną stronę na tanim bilecie np. z Ryanaira, zaś wrócić WizzAirem, który może być tańszy. Z zasady też loty na krótkie dystanse są tańsze, więc zanim zdecydujemy się na zakup lotu przesiadkowego w całości przez jednego pośrednika, sprawdźmy, czy z któregoś z lotnisk, na którym przyjdzie nam zmieniać samolot, nie ma tańszej oferty u kogoś innego. To bardzo popularna technika wśród podróżujących na inne kontynenty. Jeśli nie zraża nas potencjalnie dłuższy czas podróży, to warto rozważyć korzystanie z „hubów” komunikacyjnych. Dla bliskiej Azji takimi lotniskami są Dubaj i Moskwa; dla Australii i Oceanii – Singapur, Hongkong, Macau i Bangkok; jeśli wybieramy się do Afryki Południowej, sprawdźmy Johannesburg, do Wschodniej – Nairobi i Addis Abeba; zaś jeśli interesuje nas Ameryka Południowa, atrakcyjniejszych cen szukajmy w Miami.

 1. Sprawdzaj wyprzedaże po sezonie

 

Popularne sezony podróżnicze mają też swoje plusy. Nierzadko zdarza się, że zaraz po szczycie, linie lotnicze organizują wyprzedaże biletów w popularnych kierunkach. Zaraz po świętach czy wakacjach, możemy więc polować na tanie loty, nie tylko last minute – na ten akurat tydzień lub miesiąc, ale też na zupełnie inne, odleglejsze terminy.

 1. W turystyczne regiony leć z biurem podróży

 

To rzecz, o której zdarza się zapominać poszukiwaczom tanich lotów. Skupiając się na samych liniach lotniczych, zapominamy, że operatorzy biur podróży czasem organizują własne, dodatkowe loty. Jeśli chcemy polecieć na greckie wyspy w środku lata, mamy niewielkie szanse na znalezienie biletów lotniczych w atrakcyjnej cenie, natomiast wcale nierzadko zdarza się, że wycieczka z hotelem załatwiona przez biuro podróży, jest tańsza niż sam bilet do danego kraju. Nawet jeśli nie chcemy korzystać z zakwaterowania, wyżywienia i atrakcji hotelowych, to nadal jest to dobry pomysł. W końcu nikt nie będzie nas trzymał na siłę w hotelu – ważne żebyśmy się pojawili na czas przy odlocie!

One comment

 1. Pingback: Spakuj się i leć – podrozeodkuchni

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *