Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/timeline_ajax.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 32
Bagaż podręczny – jak się spakować? | Wakacjenawalizkach.pl
Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/dynamic_css.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 111

Bagaż podręczny – jak się spakować?

bagaż podręczny, bagaż osobisty, bagaż do samolotu

Podróżując samolotem, wiele osób decyduje się na lot tylko z bagażem podręcznym. Jak najlepiej spakować się na pokład? Co można przewozić samolotem?

Rezygnacja z bagażu rejestrowanego jest szczególnie popularna wśród osób korzystających z oferty tanich linii lotniczych – zwykle przewoźnicy wymagają dopłaty za przyjęcie plecaka lub walizki. Z tego powodu bardzo ważne jest wykorzystanie pełni możliwości, jakie oferuje nam bagaż, który zabieramy ze sobą na pokład. W naszym artykule zebraliśmy informacje dotyczące tego, jak dobrze spakować bagaż podręczny. Dzięki lekturze dowiecie się, jakie są jego najczęściej dopuszczane wymiary maksymalne oraz co można w nim przewieźć.

Bagaż podręczny – wymiary i liczba sztuk

Każda linia lotnicza określa własne zasady dotyczące maksymalnego rozmiaru i wagi bagażu podręcznego. Ryanair określa wymiary maksymalne na 55 x 40 x 20cm (Wizzair – 42 x 32 x 25cm). Typowa maksymalna waga to z kolei 8kg (dotyczy to również linii rejsowych). Przekroczenie tych limitów skutkować może odprawieniem bagażu jako rejestrowanego, często za opłatą.

Zazwyczaj tani przewoźnicy pozwalają na tylko jedną sztukę bagażu podręcznego. Wyjątek stanowi np. Ryanair, którego pasażerowie mogą zabrać ze sobą jeszcze torebkę o wymiarach 35 x 20 x 20cm.

Rejsowe linie lotnicze oferują zwiększone limity liczby sztuk i wagi bagażu. Najczęściej dotyczy to klasy biznesowej lub pierwszej, jednak zabranie w osobnej torbie laptopa albo aparatu fotograficznego zwykle możliwe jest także dla „zwyczajnych” podróżujących.

Jeżeli planujemy podróż będąc rodzicami małego dziecka, musimy pamiętać o tym, że w większości tanich linii lotniczych niemowlętom zazwyczaj nie przysługuje bagaż podręczny – a zatem wszystkie akcesoria, w tym jedzenie, musimy zmieścić w naszym bagażu. Na szczęście limity dotyczące pokarmów dla dzieci są wyższe niż w przypadku innych płynów.

Bagaż podręczny – zasady pakowania

Istnieje kilka sposobów, aby jak najlepiej wykorzystać niedużą przestrzeń, którą zapewnia nam nasz bagaż. Przede wszystkim – spakujmy tylko niezbędne rzeczy, pamiętając o tym, że resztę możemy kupić już na miejscu. Warto też mądrze składać ubrania – najlepiej zwijać je w rulony i układać bardzo ciasno. Wiele osób decyduje się założyć na czas podróży ubrania lub buty zajmujące najwięcej miejsca w bagażu, aby móc zabrać ze sobą więcej rzeczy.

Ważne jest także to, w co się spakujemy – dobrym pomysłem będą torby i plecaki, które w przeciwieństwie do walizek są miękkie, a więc nietrudno dopasować je do rygorystycznie określonych wymiarów.

Przedmioty, z których będziemy korzystać w trakcie podróży lub które oddamy do kontroli (np. dokumenty, laptop, kosmetyki), powinniśmy układać na wierzchu lub umieszczać w osobnych kieszeniach, aby ułatwić do nich dostęp. Nawet jeżeli oprócz bagażu podręcznego mamy także walizkę nadaną do luku, pamiętajmy, żeby biżuterię, pieniądze, rzeczy wartościowe i delikatne (szkło lub elektronika) zabrać ze sobą na pokład.

Co można spakować do bagażu podręcznego?

Pakując bagaż podręczny, musimy pamiętać o kilku ograniczeniach wynikających z troski o bezpieczeństwo:

  • zakazane jest wnoszenie do samolotu przedmiotów o ostrych zakończeniach (wyjątkiem są pilniki i cążki do paznokci, jednorazowe maszynki do golenia z zasłoniętymi ostrzami, a także… buty-szpilki);

  • całkowitym zakazem objęte są wszelkie narzędzia, broń oraz substancje wybuchowe, łatwopalne, chemiczne i toksyczne (wymienionych rodzajów substancji nie wolno przewozić nawet w bagażu rejestrowanym);

  • płyny kupione poza strefą bezcłową można wnosić na pokład tylko w pojemnikach o objętości do 100ml, które należy spakować razem do przezroczystej plastikowej torebki o pojemności 1 litra; ograniczenie to dotyczy napojów, płynnych pokarmów, kosmetyków oraz leków (chyba że są one niezbędne dla zdrowia pasażera w czasie lotu – co należy zgłosić).

Operator kontroli bezpieczeństwa na lotnisku ma prawo zażądać usunięcia z bagażu – zarówno podręcznego, jak i rejestrowanego – każdego przedmiotu, który budzi jego wątpliwość.

Alkohol, papierosy i żywność w samolocie

Przewóz papierosów – tradycyjnych i elektronicznych – jest możliwy, tak samo jak jednorazowych zapalniczek, należy jednak pamiętać o zakazie palenia na pokładzie (dotyczy również e-papierosów). Ilość tytoniu, którą możemy mieć przy sobie (licząc łącznie paczki w bagażu podręcznym i ewentualnym rejestrowanym), zależy od ustawowych limitów obowiązujących w kraju, do którego zmierzamy.

Podobnie jest w przypadku alkoholu – przed wylotem należy sprawdzić, czy państwo, w którym wylądujemy, zezwala na wwożenie go (a jeżeli tak, to w jakiej ilości). Poza tym pamiętać należy o zasadach przewożenia płynów – które jednak nie dotyczą płynów zakupionych w strefie bezcłowej.

W bagażu podręcznym może znajdować się jedzenie, choć i tu trzeba mieć na uwadze ograniczenia dotyczące płynów, trzeba również dostosować się do prawa miejsca, do którego lecimy. Na terenie Unii Europejskiej dozwolony jest przewóz wszelkiej żywności, jednak np. lot do USA lub Australii związany będzie z zakazem wwożenia większości warzyw, owoców, nasion oraz produktów odzwierzęcych. Musimy na to uważać także w razie podróży do UE z kraju spoza Unii.

Przykłady przedmiotów, które mogą znaleźć się w bagażu podręcznym:

  • parasole, selfie sticki, sztućce, świeczniki, kinkiety, ozdoby choinkowe, laski ortopedyczne – o ile nie mają ostrych zakończeń

  • instrumenty muzyczne (zależnie od ich rozmiaru, np. harmonijka ustna) oraz struny do gitary

  • sprzęty medyczne, które nie są zasilane bateriami lub akumulatorami

  • sprzęty elektroniczne, o ile nie posiadają ostrych elementów (np. telefony, laptopy, aparaty, a także konsole do gier, żelazka turystyczne lub… czajniki)

  • sprzęty sportowe i turystyczne (zależnie od rozmiaru, pod warunkiem, że nie mają ostrych zakończeń) – np. kule do kręgli, lornetki, płetwy, rolki, puste termosy

  • przedmioty do higieny osobistej: szczoteczki do zębów, suszarki i prostownice do włosów oraz golarki lub depilatory, a także wspomniane wyżej pilniki i cążki

  • kwiaty – pamiętajmy jednak o tym, że jeżeli dozwolona jest tylko jedna sztuka bagażu, roślina musi zmieścić się w przewożonej torbie albo być jedynym bagażem

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *