Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/timeline_ajax.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 32
Europejskie stolice na weekend | Wakacjenawalizkach.pl
Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/dynamic_css.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 111

Europejskie stolice na weekend

Berlin, jedna z najbardziej kosmopolitycznych stolic Europy

Niezależnie od chęci, czasami po prostu brakuje nam czasu na dłuższe wakacje. Dla wszystkich, którzy jeszcze nie odwiedzili bliskich Polsce krajów, polecamy weekendowe wypady. Poniżej subiektywny przewodnik, po miejscach wartych zwiedzenia w Berlinie, Bratysławie, Wiedniu, Pradze i Wilnie.

Jak spędzić weekend w Berlinie?

Stolica Niemiec to jedno z najbardziej multikulturowych miast Europy. Kuchnie świata mieszają się tam z tradycyjnym niemieckim jedzeniem – warto spróbować obu (nie zapominając przy okazji o kultowych berlińskich burgerowniach). Przysmaków lokalnej kuchni będzie można popróbować już niedługo, na jednym z licznych jarmarków świątecznych.

Dla tych, którzy będą w Berlinie po raz pierwszy, koniecznym przystankiem jest Wyspa Muzeów. Nawet jeżeli nie należycie do fanów chodzenia po wystawach, koniecznym punktem wycieczki jest Muzeum Pergamońskie – świetnie zorganizowane, z interesującą wystawą i polskim audio-przewodnikiem.

Na fanów nowinek technologicznych czeka Game Science Center – multimedialne i interaktywne centrum, które pokazuje w których miejscach nauka i rozrywka przeplatają się w grach komputerowych. Można tam też przetestować najnowsze gadżety (i przymierzyć np. Oculus Rift’y – okulary przenoszące nas „wewnątrz” gry).

 Dla fanów motoryzacji obowiązkowym punktem programu będzie Classic Remise Berlin – muzeum samochodowe z darmowym wstępem i wyjątkową wystawą klasyków.

Berlin to także miasto życia nocnego – dzielnicKreuzberg zapewni Wam intensywną imprezę w stylu techno, bardziej kameralnych imprez szukajcie w Prenzlauer Berg.

Bratysława to miasto akurat na weekend

Bratysława to miasto akurat na weekend

Nieodkryta Bratysława

Zawsze w cieniu Wiednia i Pragi. Bratysława to niewielka i wciąż rozwijająca się stolica, która dopiero kształtuje swoją tożsamość. Większość klasycznych atrakcji turystycznych można zwiedzić dzięki Bratislava City Card. Koszt karty jednodniowej to 10 euro, a cena obejmuje zwiedzanie miasta z przewodnikiem (oprowadzanie w języku niemieckim, słowackim i angielskim), rabaty w restauracjach i komunikację miejską. Dzięki niej można też zwiedzić imponujące ruiny zamku Devin robią wrażenie nie tylko na miłośnikach historii.

Bratysława słynie także ze swoich win. W listopadzie odbędą się tam dni otwartych piwnic, czyli wielkie święto poświęcone degustacji.

Warto przejść się także po okolicznych winotekach, oferujących wina lokalnych producentów (godne polecenia są Rizling Valašský i Svätovavrinecké).

Bratysława to idealne miejsce na weekend – w mniejszym stopniu miasto turystyczne, a bardziej miejsce do życia. To także świetna baza wypadowa do dla leżącego 60 km dalej Wiednia.

Wiedeń to miasto na więcej niż jedną wizytę

Wiedeń można zwiedzać na parę razy – warto

Dwa dni we Wiedniu

Wiedeń jest miastem, do którego się wraca. Odwiedzenie wszystkich miejsc godnych polecenia może zająć nawet tydzień. Poza głównymi atrakcjami turystycznymi, takimi jak kompleks pałacowy Hofburg czy katedra św. Szczepana, znajdziemy tam Muzeum Cyrku, Muzeum Pochówków, Muzeum Cegieł czy Muzeum Schnapsów.

Koniecznie trzeba zwiedzić też pałac Schönbrunn, wraz z jego pięknymi parkami i ogrodem zoologicznym. Wiedeńskie muzea oferują więcej, niż tylko doznania artystyczne. Co czwartek w Muzeum Historii Sztuki, w pełnej przepychu Sali pod Kopułą, lokalny restaurator serwuje (w formie bufetu) kolację. W koszt (44 euro) wchodzi także zwiedzanie muzeum po godzinach.

W grudniu Wiedeń oferuje nam około 30 zarejestrowanych jarmarków bożonarodzeniowych, a od 16 do 22 listopada odbywać się będzie Vienna Beer Week, z prezentacjami metod tradycyjnego browarnictwa i degustacjami.

Praga -miasto spacerów

Pragę warto zwiedzać spacerem

Co zaplanować na wypad do Pragi?

Praga to miasto idealne do spacerowania. Większą część historycznej starówki da się zwiedzić podczas jednego dnia nieśpiesznego chodzenia. Warto, bo Praga jest niezwykle dobrze zachowana, zaś klimat kamieniczek nad Wełtawą nie ma sobie równych.

Spacer może także złagodzić nasze wyrzuty sumienia po odwiedzinach w jednej z praskich restauracji czy Muzeum Czekolady. Wśród muzeów warto wyróżnić także Muzeum Żydowskie, znajdujące się w starej dzielnicy żydowskiej – Josevovie. Świetnie zachowane, nietknięte przez wojnę synagogi i cmentarz, a także bogate zbiory muzealne to efekt działań Adolfa Hitlera, który chciał w Pradze utworzyć „Muzeum Wymarłej Rasy”. Zbierając tam zagrabione z całej Europy Wschodniej eksponaty związane z narodem żydowskim przyczynił się do powstania ekspozycji szczegółowo dokumentującej życie Żydów w tej części świata.

W dzielnicy Vinohrady możemy przejechać się najstarszą karuzelą świata, a dzień zakończyć w jednej z, nie mających sobie równych w Europie, praskich piwiarni.

Tym, którzy po spacerze ulicami starówki wciąż spragnieni są nowych wrażeń, Praga oferuje trzypiętrowe Muzeum Maszyn Erotycznych, z wystawą ponad 200 tego typu eksponatów oraz kinem prezentującym filmy erotyczne z lat 20. Wstęp tylko dla osób dorosłych.

Wilno z jego piękną barokową architekturą

Wilno – miasto pełne polskich smaczków

Wilno na weekend

Wycieczkę po Wilnie warto zacząć od Góry Trzech Krzyży. Roztacza się stamtąd piękny widok na miasto. Trzy krzyże upamiętniają męczeństwo franciszkanów za czasów Olgierda (poprzednika Władysława Jagiełły), po renowacji i podwyższeniu zostały poświęcone także ofiarom stalinowskich represji.

Wilno to miasto pięknych, barokowych budynków, jednak urok tego miejsca wychodzi poza architekturę. Zwłaszcza turyści z Polski mogą znaleźć tutaj wiele smaczków historycznych, do tej pory kojarzonych głównie z lekcji historii. Jednym z nich będzie zapewne Ulica Literacka, przy której mieszkał niegdyś Adam Mickiewicz. Co ciekawe, ulica zyskała swoją nazwę nie dzięki polskiemu wieszczowi, a przez liczne księgarnie które zajmowały dużą jej część na przełomie XIX i XX wieku.

Warta uwagi jest także Ulica Zamkowa (Pilies), uważana za najładniejszą, najstarsza ulica Wilna. To przy niej budowano wystawne pałace magnaterii, bogatych mieszczan i to tam znajdował się kiedyś Uniwersytet Wileński i odbywały się miejskie targi.

W Wilnie możemy zwiedzić także interaktywne Muzeum Pieniądza, wstęp jest bezpłatny a całość zwiedzania zajmie nam około godziny – warto, bo gdzie indziej poznamy historię i pochodzenie czegoś tak oczywistego i powszechnego jak pieniądze?

Ludziom o mocniejszych nerwach można polecić Muzeum KGB, gdzie poza klasycznymi wystawami pokazującymi historię powstawania służb bezpieczeństwa, ekspozycją wykorzystywanego sprzętu, w piwnicach możemy zwiedzić zachowane w stanie nienaruszonym katownie. Z racji dosyć graficznych opisów metod przesłuchań lepiej nie zabierać tam dzieci.

Na wieczorny relaks dobrze nada się jedna z wileńskich piwiarń, wśród nich wyróżnia się Alaus Biblioteka, z ponad 400 rodzajami piwa. Wilno ma swój delikatny czar i nie pozwala o sobie zapomnieć – jeżeli jeszcze tam nie byliście, warto poświęcić na nie co najmniej dwa dni.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *