Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/timeline_ajax.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 32
Instytucje w kraju i za granicą | Wakacjenawalizkach.pl
Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/dynamic_css.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 111

Instytucje dla turysty

Wybierając się w podróż zagraniczną, zakładamy, że nasza wyprawa odbędzie się zgodnie z planem i nie napotkamy po drodze najmniejszego problemu. Czy jednak zawsze możemy liczyć na szczęście? Warto przygotować się na każdą ewentualność – tym bardziej, że nie zajmie nam to wiele czasu, a w sytuacji zagrożenia może okazać się bezcenne.

Przygotowania powinniśmy zacząć na wiele miesięcy przed wyjazdem – rozpoczynając od zapoznania się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pomoc ze strony państwa w kraju i za granicą

MSZ zapewnia przede wszystkim wiedzę i porady praktyczne. Najważniejsze informacje przekazywane na stronie msz.gov.pl oraz polakzagranica.msz.gov.pl to:

  • ostrzeżenia – aktualizowane na bieżąco dane o zagrożeniach związanych m.in. z działaniami wojennymi, aktami terroru, epidemiami oraz klęskami żywiołowymi, a także zalecenia odnośnie postępowania dla Polaków znajdujących się już na miejscu. Podzielone są na 4 stopnie – „zwykła ostrożność”, „ostrzeżenie przed podróżą”, „nie podróżuj” oraz „opuść natychmiast”;
  • informacje o państwach – podzielone na kategorie, zawierają porady z zakresu miejscowego prawa, informacje dla kierowców oraz szereg innych danych;
  • ogólne porady dla podróżujących – krótkie zalecenia odnośnie postępowania w sytuacjach kryzysowych (od choroby, przez utratę pieniędzy i dokumentów po aresztowanie).

Polscy turyści mogą korzystać także z aplikacji iPolak, dostępnej na najważniejsze systemy mobilne (Android, iOS, WP), zapewniającej podstawowe informacje (takie, jak aktualne ostrzeżenia czy dane najbliższej placówki konsularnej) oraz szybki dostęp do pomocy dzięki przyciskowi „sos”.

Na miejscu przeznaczenia wsparciem służą ambasady i placówki konsularne – ich aktualne adresy i telefony powinniśmy zawsze mieć przy sobie.

Pomoc ze strony organów państwowych w kraju przeznaczenia

W wielu państwach (szczególnie tych czerpiących poważne zyski z turystyki) istnieją specjalne organy mające wspierać turystów oraz pomagać im w różnych sytuacjach. Najbardziej znaną dla Polaków (z racji popularności wyjazdów do Egiptu) powinna być egipska Policja Turystyczna – w razie jakichkolwiek problemów są w stanie udzielić skutecznego wsparcia, funkcjonariusze dobrze posługują się także językiem angielskim.

Pomoc ze strony ubezpieczyciela

Siłą rzeczy pomoc ze strony państwa nie zawsze wystarcza – często ograniczając się do podania niezbędnych informacji i procedur oraz kontaktu z krajem. Pomoc finansowa zostanie nam udzielona jedynie w warunkach skrajnych – dlatego też tak ważne jest, by zapewnić sobie dodatkowe źródło pomocy.

Najefektywniejszym będzie wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia na podróż z zakresem ochrony zapewniającym nam i naszym bliskim maksimum bezpieczeństwa. W ten sposób nie tylko uzyskamy możliwość skorzystania z infolinii (która – w przeciwieństwie do tej zapewnianej przez konsulaty – może także zapewnić pomoc na miejscu, a nawet zagwarantować usługi concierge), a także szybką organizację pomocy medycznej czy rekompensatę finansową za poniesione straty oraz wsparcie pieniężne jeszcze w miejscu pobytu.

Nie każde ubezpieczenie zapewni nam ochronę – o tym, jak wybrać ubezpieczenie na podróż napiszemy wkrótce!

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *