Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/timeline_ajax.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 32
Jak dobrze wybrać biuro podróży? | Wakacjenawalizkach.pl
Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/dynamic_css.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 111

Jak dobrze wybrać biuro podróży?

Jak dobrze i bezpiecznie wybrać biuro podróży?

Biura podróży to prawdziwe wybawienie dla tych, którzy nie mają czasu ani ochoty na załatwianie wszelkich formalności związanych z wyjazdem. Jak wybrać bezpieczne biuro podróży i ofertę, która zapewni nam udane wakacje?

 

Przeglądając oferty przeróżnych biur podróży, możemy dać się skusić wyjątkowo niskim cenom, atrakcyjnym ofertom. Ale czy słusznie? Kilka lat temu głośno zrobiło się o upadku kilkunastu biur podróży, a tym samym wzrosła ostrożność Polaków wobec tych firm. Jak powinien postępować ostrożny podróżny, aby wakacyjny wyjazd nie zamienił się w rozczarowanie?

 

Sprawdź legalność i kondycję biura podróży

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie sytuacji biura podróży i powinniśmy to robić. Choć z zasady więcej zaufania wzbudzają duże i długo działające firmy, to należy pamiętać, że podróże to taki sam biznes jak każdy inny, więc może je dotknąć m.in. bankructwo. Warto sprawdzić dane biuro podróży w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (www.turystyka.gov.pl), a także w rejestrach prowadzonych przez poszczególne urzędy marszałkowskie. Znajdziemy tam informacje o biurze, o tym jaką działalność prowadzi oraz jaka jest wysokość gwarancji ubezpieczeniowej. Dodatkowych informacji o sytuacji finansowej (za poprzedni okres rozliczeniowy) możemy szukać też przez KRS. Pewnym rodzajem zabezpieczenia jest fakt, że dane biuro podróży zrzeszone jest w Polskiej Izbie Turystyki (www.pit.pl), która dba o najwyższą jakość usług.

 

Zasięgnij opinii na temat biura podróży

Jak zawsze w temacie opinii, najbardziej wiarygodne będą te, zebrane po znajomych i rodzinie – nic przecież nie jest lepszą rekomendacją, niż zadowoleni klienci. Natomiast jeśli zdecydujemy się szukać opinii o biurze podróży w Internecie, szukajmy ich przede wszystkim na dużych portalach zbierających oceny i komentarze. Z dużo większą rezerwą podchodźmy do for internetowych, mając w pamięci, że negatywne emocje wyrażane są chętniej, a też zawiedzeni turyści mają tendencję do przesadzania. Może się też również zdarzyć, że anonimowe opinie zamieszczone w Internecie, są nieuczciwym działaniem konkurencji. Czytajmy je więc dokładnie i z rozwagą, szukając dłuższych, bardziej szczegółowych wypowiedzi. Warto zwrócić uwagę na opisy sytuacji kryzysowych – a tu na sposób, w jaki zachował się rezydent i samo biuro podróży. Specyficznym źródłem informacji mogą być też media, które czasem nagłaśniają problemy firm, a także Ministerstwo Spraw Zagranicznych – jeśli natkniemy się na biuro, które oferuje wycieczki do krajów, które MSZ stanowczo odradza, lepiej poszukajmy innego.

 

Porównuj oferty biur podróży, ale nie kieruj się ceną

Kiedy szukamy atrakcyjnej oferty, zdarza nam się kierować wyłącznie niską ceną. To potencjalna pułapka, która może zawierać w sobie dodatkowe, ukryte koszty, lub wręcz skończyć się szybszym powrotem z wakacji zorganizowanych przez nieuczciwe biuro. Należy więc każdą ofertę porównywać z podobnymi w innych biurach podróży. Szczególnie naszą uwagę powinny zwrócić sytuacje, gdy dany hotel we wszystkich innych ofertach jest dwa razy droższy lub oferta jest sprzedawana niemal bez ograniczeń i z dużym wyprzedzeniem. Zwykle te najlepsze oferty, są ograniczone do osób spełniających dodatkowe warunki oraz jest ich ograniczona ilość. To, co jest „dla wszystkich” i wyjątkowo tanio, powinno wzbudzić nasze wątpliwości.

 

Czytaj umowy z biurem podróży i pytaj o szczegóły

Zatrważająca ilość, bo aż 57% turystów przyznaje, że nie czyta umów podpisywanych z biurami podróży. Jest to jednak absolutna konieczność, aby upewnić się, że wakacje odbędą się dokładnie tak, jak przedstawiono nam w ofercie. Należy sprawdzić wszystkie koszty (np. jeśli ceny podane są w obcej walucie, powinniśmy wiedzieć wg jakiego kursu będą one przeliczane) i upewnić się, że mamy na piśmie wszystko, co nam obiecano. W przeciwnym wypadku możemy się mocno zdziwić i będziemy mieli utrudnioną drogę do dochodzenia swoich praw. UOKiK jest wobec biur podróży wyjątkowo czujny i krytyczny, sprawdzając czy umowy nie zawierają klauzul niedozwolonych, jednak ostrożności nigdy nie za wiele. Nie bójmy się zadawać pytań – jeśli którykolwiek fragment jest dla nas niejasny, przedstawiciel biura ma obowiązek nam go wyjaśnić. A jeśli nadal wzbudza on podejrzenia, poprośmy o dodatkowe wyjaśnienie na piśmie lub sprostowanie.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *