Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/timeline_ajax.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 32
Niemowlak w samolocie - jak podróżować z dziećmi? | Wakacjenawalizkach.pl
Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/dynamic_css.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 111

Niemowlak w samolocie – jak podróżować z dziećmi?

Dziecko w samolocie

Podróżowanie samolotem jest jedną z najszybszych i najbezpieczniejszych form transportu. Przy odpowiednim przygotowaniu jest to również odpowiedni środek komunikacji dla dzieci. Jak należy podróżować samolotem z dzieckiem?

Wiek – kiedy można wyruszyć w pierwszą podróż?

Całkowicie bezpiecznie samolotem mogą podróżować dzieci od trzeciego miesiąca życia – w tym wieku dziecko nie powinno już odczuwać dyskomfortu związanego z wysokością i zmianą ciśnienia – należy tylko pamiętać o podaniu mu smoczka w trakcie startu i lądowania, aby złagodzić nieprzyjemne odczucia związane właśnie ze zmianą ciśnienia.

Lekarze stanowczo odradzają lot samolotem z noworodkiem – tak małe dzieci, ze względu na jeszcze słaby układ oddechowy i krążeniowy, nie powinny wsiadać na pokład samolotu. Ich układ odpornościowy również nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego są znacznie bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje.

Dziecko może podróżować na dwa sposoby

Na kolanach rodzica

Jeśli dziecko nie ma wykupionego miejsca siedzącego, tylko spędza podróż na kolanach jednego z rodziców, przysługują mu spore zniżki, wynoszące często nawet 10% ceny normalnego biletu. W takim przypadku bilet nie uwzględnia również podatków oraz opłat lotniskowych.

Wadą takiego sposobu podróżowania jest brak bagażu przysługującego dziecku. Jedynie jego opiekun ma prawo do przewozu w swoim bagażu podręcznym pokarmu i płynów dla dziecka w oryginalnie zamkniętym opakowaniu. Obsługa samolotu ma także obowiązek pomocy w przygotowaniu na pokładzie pokarmu dla małego pasażera.

Na wykupionym miejscu siedzącym

W takim przypadku umieszcza się niemowlaka w specjalnym foteliku – ich liczba na pokładzie jest ograniczona, dlatego możesz zabrać własny, samochodowy, pod warunkiem, że jego parametry będą zgodne z wymaganiami linii lotniczych. Zazwyczaj foteliki muszą mieć szerokość 42,5 cm. Europejskie typy powinny mieć naklejkę CE oraz napis „Certified for use on aircraft.” Natomiast amerykańskie modele- naklejkę FAA i napis: „Certified for use on aircraft”. Jeśli chcesz zabrać swój fotelik, najlepiej będzie, jeśli skontaktujesz się z centrum obsługi Twojej linii lotniczej.

Jeśli wykupiłeś dla swojego dziecka osobne miejsce w foteliku, możesz także wnieść na pokład torbę podręczną oraz masz możliwość wykupienia bagażu rejestrowanego. W przeciwieństwie do podróżowania z dzieckiem na kolanach, wykupienie osobnego miejsca dla dziecka, nie zwalnia od podatków i opłat lotniskowych. Mniejsze są także zniżki na bilet lotniczy.

Jeśli jesteś rodzicem, masz pierwszeństwo w wejściu na pokład

W większości przypadków linie lotnicze zezwalają na umieszczenie w luku bagażowym wózka czy składanego łóżeczka turystycznego. Niektóre linie pozwalają także na podjechanie wózkiem do samolotu, przekazanie go obsłudze pod samym wejściem i odebranie go na płycie, zaraz po wylądowaniu.

Istnieje niepisana zasada, że osoby z dziećmi wpuszczane są na pokład jako pierwsze. Jeśli na pokładzie znajdują się wolne miejsca, można z nich skorzystać, umieszczając tam fotelik z niemowlęciem – wcześniej należy jednak taką praktykę uzgodnić z załogą linii lotniczych.

 

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *