Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/timeline_ajax.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 32
Nowa Zelandia –jak zaplanować podróż | Wakacjenawalizkach.pl
Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/dynamic_css.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 111

Nowa Zelandia – jak zaplanować podróż?

Cathedral Cove

Jeśli kochacie dziką przyrodę i baśniowe krajobrazy, Nowa Zelandia z pewnością jest już na Waszej liście „must see”. To podróżnicze marzenie naprawdę warto spełnić, dlatego wszystkim zainteresowanym doradzamy, jak dostać się do tego niezwykłego kraju, kiedy zaplanować podróż i czego spodziewać się na miejscu.

 Nowa Zelandia  – skąd dolecimy?

Z racji położenia wyspy dojazd na Nową Zelandię to najtrudniejszy i najdroższy punkt programu. Lot (lub loty) mogą nam zając od jednej nawet do czterech dób. Bezpośrednio z Europy dolecimy do Auckland (na północnej wyspie) lub Christchurch (na południowej). Obecnie najwięcej połączeń lotniczych do Nowej Zelandii znajdziemy z Londynu, Pragi, Helsinek, Berlina lub Wiednia.

Ile kosztują bilety do Nowej Zelandii?

W zależności od tego z jakim wyprzedzeniem planujemy naszą podróż, ceny biletów do Nowej Zelandii mogą się wahać od dwóch nawet do dziesięciu tysięcy złotych w jedną stronę. Najtańsze połączenia znajdziemy w porze zimowej (czyli wówczas, gdy na półkuli północnej mamy środek lata). Loty na lato w Nowej Zelandii (czyli od grudnia do lutego) są nieco droższe. Zaoszczędzimy kupując je z dużym wyprzedzeniem (na 6 do 12 miesięcy wcześniej).

Jak tanio dolecieć na Nową Zelandię?

Jeżeli nasz budżet na podróż do nowej Zelandii jest ograniczony i chcemy zaoszczędzić na lotach, musimy wziąć pod uwagę przesiadki -w Pekinie, Dubaju, Tokio, Seulu, Moskwie lub nawet w Stanach Zjednoczonych. Przesiadki w trakcie lotu do Nowej Zelandii nie muszą być jednak uciążliwe, wręcz przeciwnie, mogą stanowić dodatkową atrakcje.

Kupując lot z przesiadkami możemy przyjąć dwie strategie:

wybrać połączenia, w których odstępy między kolejnymi odlotami będą na tyle krótkie, by nie wydłużać niepotrzebnie podróży (2-5h to względnie rozsądna przerwa przy tak długiej trasie)

albo

celowo wybrać połączenia z bardzo długimi odstępami (8-15h), które umożliwią nam opuszczenie lotniska i szybkie zwiedzanie w oczekiwaniu na kolejny lot.

Wybierając drugą strategię koniecznie pamiętajmy, by sprawdzić, czy na terenie kraju, w którym planujemy postój ze zwiedzaniem, nie obejmuje nas obowiązek wizowy (jeśli tak jest, opuszczenie lotniska może się wiązać z koniecznością dokonania wcześniej odpowiednich opłat i formalności).DSC_0551

Gdzie szukać tanich lotów?

Z pomocą przyjdą nam strony internetowe samych linii lotniczych, pośredników, wyszukiwarki tanich lotów czy strony agregujące okazje podróżnicze, takie jak:

Mleczne Podróże

Fly4free

Flipo

Wakacyjni Piraci

Loter

Sky Scanner

Kayak

Planując podróż warto odwiedzać je regularnie, zapisać się do newsletterów i śledzić w mediach społecznościowych. Najlepsze oferty znikają w ciągu kilku godzin.

Nowa Zelandia – klimat

Na Nowej Zelandii panuje klimat podzwrotnikowy umiarkowany, morski i ciepły, a zatem idealny do wakacyjnych podróży. W sezonie letnim na wyspie północnej zdarzają się deszcze, a krajobraz przypomina miejscami polinezyjskie tropiki. Na wyspie południowej jest nieco chłodniej i bardziej sucho. Nawet w listopadzie i marcu można planować tam kemping.

Kiedy najlepiej odwiedzić Nową Zelandię?

Na drugiej półkuli wakacje przypadają na okres od grudnia do marca – wtedy też najlepiej zaplanować podróż, jeżeli marzymy o kąpieli w oceanie, surfingu czy nurkowaniu.

Wyspę warto odwiedzić także zimą – niesamowite warunki narciarskie gwarantują nam udany urlop w górach.

Nowa Zelandia – transport

Jak poruszać się po Nowej Zelandii?

W zależności od tego ile mamy czasu i co chcemy zobaczyć, do wyboru mamy kilka opcji poruszania się po wyspie:

  • Autostop – ten darmowy, popularny i legalny w Nowej Zelandii sposób transportu jest całkiem niezłym rozwiązaniem, ale tylko pod warunkiem, że planujemy kilkumiesięczną podróż. W przeciwnym razie szkoda czasu! Wyspa jest pełna pięknych zakątków, niezwykle zróżnicowana i momentami – trudno dostępna. Jeśli chcemy zobaczyć najpiękniejsze klify, wodospady, lasy, jeziora i gejzery, a mamy na to góra trzy tygodnie, warto zainwestować w szybki i sprawny środek transportu, zamiast spędzać dnie na poboczu z kciukiem wyciągniętym ku niebu.

 

  • Autobus – specjalna turystyczna linia zabierze nas z ośrodków turystycznych do najciekawszych miejsc i atrakcji Nowej Zelandii. Koszt: od 100 do 500 dolarów. Zalety takiego rozwiązania to wygoda podróży i łatwość jej planowania. Minusy? Zwiedzimy tylko te miejsca, które królują na okładkach folderów turystycznych, a wstęp do nich najczęściej jest płatny. W mniej popularne, równie urokliwe i unikalne miejsca możemy nie zdążyć się dostać.

 

  • Pociąg – sieć kolejowa w Nowej Zelandii nie jest zbyt dobrze rozbudowana, toteż pociąg nie należy do popularnych środków transportu, ale dojedziemy nim do najważniejszych miast i nie zapłacimy przy tym fortuny. Dobrym pomysłem może być połączenie podróży koleją i rowerem.

 

  • Wynajęty samochód lub samochód z przyczepą – to rozwiązanie da nam najwięcej niezależności i pozwoli dotrzeć niemal w każde miejsce. Koszty są dość wysokie (za wynajem samochodu na tydzień zapłacimy od 250 do 500$, z przyczepą od 600 nawet do 1000$). Do tego trzeba doliczyć koszty ubezpieczenia. Co zyskujemy? Własnym samochodem możemy dojechać mniej oczywiste miejsca i wybierać spośród tysięcy naturalnych (i darmowych) atrakcji, jakie oferuje Nowa Zelandia.

 

Jeżeli zdecydujemy się na podróż samochodem i kemping z własnym namiotem, pamiętajmy, że nie wszędzie możemy się rozbić. Kempingi oznaczone jako „self-contained” przeznaczone są wyłącznie dla przyczep z własnym zapleczem sanitarnym.DSC_0531

Nowa Zelandia – noclegi

Gdzie nocować w trakcie podróży po Nowej Zelandii?

W kraju podróżników mamy pełen wachlar

z opcji noclegowych. Wszystko zależy od tego, jak chcemy podróżować i ile jesteśmy skłonni zapłacić za nocleg.

Wspomniane połączenie wynajętego samochodu i namiotu może wyjść relatywnie tanio, zwłaszcza, jeżeli skorzystamy z darmowych kempingów.

Podróżując z przyczepą spalimy znacznie więcej benzyny, ale rozwiążemy problem dostępu do bieżącej wody i prądu.

Podróżując komunikacją zbiorową możemy nocować w hostelach (od 17 do 13$ za dobę) lub pensjonatach (30-70$). W bardziej luksusowych hotelach zapłacimy od 70 do DSC_0430powyżej 100$.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *