Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/timeline_ajax.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 32
Nowa Zelandia - północna wyspa | Wakacjenawalizkach.pl
Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/dynamic_css.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 111

Nowa Zelandia – północna wyspa

Nowa Zelandia, Bay of plenty

Co zobaczyć w Nowej Zelandii? Kraj położony na dwóch zielonych wyspach kryje w sobie mnóstwo naturalnych atrakcji i cudów natury. Nie sposób zliczyć je wszystkie! Dziś wyruszamy w dwutygodniową podróż – północna wyspa Nowej Zelandii zaprasza.

Nowa Zelandia – Auckland

Jeśli zdecydujesz się na lot do Nowej Zelandii  z Europy, prawdopodobnie to właśnie tutaj rozpocznie się Twoja podróż.  Auckland to największe miasto w całej Nowej Zelandii, centrum biznesowe, turystyczne i kulturalne. Charakterystyczne dla architektury Auckland jest połączenie wiktoriańskich kamienic, domków jednorodzinnych i nowoczesnych szklanych wieżowców. W ostatnich latach miasto szybko się rozwinęło. Dobra sieć dróg, mostów i tuneli sprawia, że możemy się po nim całkiem sprawnie poruszać – zarówno samochodem, rowerem, jak i komunikacją miejską. Centrum przejdziemy na piechotę już w kilka godzin, ale warto wybrać się też na obrzeża. Panorama miasta z pobliskiego wygasłego wulkanu Eden jest wprost przepiękna. Godny uwagi jest też XIX-wieczny budynek Uniwersytetu usytułowany w centrum miasta, w otoczeniu pięknej zieleni. Na miłośników historii i sztuki czekają liczne galerie, muzeum sztuki maoryskiej oraz Auckland War Memorial Museum upamiętniające udział Nowozelandczyków w pierwszej wojnie światowej. Warto odwiedzić też parki przypominające ogrody w stylu angielskim z odrobiną tropikalnej roślinności.

Northland – północna część wyspy

Nowa Zelandia, Northland

Przyroda w Nowej Zelandii zachwyca na każdym kroku, ale w jej północnej części jest szczególnie urokliwa. Piaszczyste plaże pełne surferów, palmy i charakterystyczne nowozelandzkie paprocie to podstawa krajobrazu północy. Do plaż i klifów na południowo wschodniej części Northland dojedziemy przedzierając się przez gęsty busz, ale na jakość dróg nie można narzekać.

Miejsca szczególnie warte polecenia to uwielbiana przez lokalnych mieszkańców Paiha oraz KareKare.

Sam czubek cypla (Cape Reigna) to miejsce szczególne – urokliwa latarnia, która oświetlała drogę przybyszom stoi na styku Oceanu Spokojnego i Morza Tasmańskiego. Spotkanie tych dwóch wód można zobaczyć gołym okiem i jest to naprawdę niezapomniany widok.

Po prawej stronie cypla leży spokojny dystrykt Whangarei – mekka turystów i surferów. Bajeczne widoki sprawiają, że podróż samochodem może się znacznie wydłużyć o co najmniej kilka postojów na punktach widokowych.

Nowa Zelandia, Bay of plenty

Centralna część północnej wyspy, czyli Waikato, Rotorua i Bay of Plenty

Niesamowite plaże, fascynujące jaskinie, źródła termalne, gorące błota i oczywiście niezmierzona ilość lasów, w których oszołamiające odgłosy cykad wprowadzą nas w stan obezwładniającej bliskości z naturą. Na centralną część północnej wyspy warto poświęcić co najmniej kilka dni. Znajdziemy tu wioski Maorysów, aktywny gejzer, niezwykłe termalne plaże i znaną na całym świecie wioskę Hobbitów (Hobbiton). Oprócz skorzystania ze świetnej infrastruktury turystycznej, warto zostawić sobie kilka dni na zwyczajne wędrówki po regionie.

Nowa Zelandia, Rotorua

Nowa Zelandia, Rotorua

Na środku wyspy, nad malowniczym jeziorem Taupo możemy wynająć rower lub kajak, podpłynąć do niezwykłej, ponad 10-metrowej płaskorzeźby wyrytej w skale bezpośrednio nad wodą. W całym regionie Waikato możemy natrafić na jaskinie, w których żyją charakterystyczne świecące robaczki. Lokalni przewodnicy oprowadzają po nich na pieszo i łódkami, ale można wybrać także wycieczkę pontonem.

Na wschodzie północnej wyspy

Niewielki półwysep kryje w sobie wielki wulkan. Ta malownicza okolica to także zagłębie wodospadów i magicznych lasów. Największe miasto w okolicy – New Plymouth zaskoczy nas swoim nowoczesnym (w porównaniu do reszty wyspy) charakterem. Budynki w centrum zdobi kolorowe grafiti, nowoczesne latarnie dodają uroku a nad samym wybrzeżem dynda charakterystyczna rzeźba – gigantyczny wiatromierz zakończony okrągłą, szklaną kulą. Warto przejść się pasażem wzdłuż wybrzeża i odwiedzić lokalne muzeum oraz galerie sztuki. Park w New Plymouth zaskoczy nas swoimi rozmiarami i różnorodnością flory. Szczególnie warto wybrać się tam latem, kiedy trwa wieczorny festiwal kolorów – rośliny mienią się wówczas wszystkimi kolorami tęczy.

Zachód – Napier i Hastings

Central New Zeland

Nieco bardziej suchy klimat sprawia, że krajobraz daje nam więcej przestrzeni. Ale nie dajcie się zmylić – zachodni region północnej wyspy to nie pustynia. W centralnej części napotkamy kilka ogromnych, ekstremalnie zalesionych parków narodowych. Kiedyś cała Nowa Zelandia była pokryta lasem. Zniknięcie drzew to zasługa białych osadników, którzy potrzebowali terenu pod wypas owiec i krów.

Dziś okolice Napier i Hastings to znany, biegnący w wzdłuż drogi szlak winiarski.

Dla krajobrazu wybrzeża charakterystyczne są wysokie, białe klify – sądzenie lampki wina z takim widokiem na ocean to scenariusz wieczoru, do którego będziemy chcieli wracać przez resztę życia.

Wellington i południe północnej wyspy

W drodze do stolicy Nowej Zelandii – Wellington warto zatrzymywać się zarówno po prawej, jak i po lewej stronie wybrzeża. Urocze latarnie morskie, plaże surferów i jeziora to wystarczający pretekst, żeby wydłużyć podróż o kilka dni. W samym Tararua Forest Park możemy spróbować swoich sił w kilku dniowym treckingu. A jeśli wolimy piękne widoki, wystarczy zajechać na Cape Palliser – najbardziej wysunięty na południe półwysep, który gwarantuje nam niezapomniane widoki.

Nowa Zelandia, Cape Palliser

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *