Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/timeline_ajax.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 32
Nowa Zelandia - ubezpieczenie i wiza | Wakacjenawalizkach.pl
Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/dynamic_css.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 111

Nowa Zelandia: ubezpieczenie, szczepienia, wiza

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia to zapierające dech w piersiach widoki i niesamowite atrakcje. To także jedna z bezpieczniejszych wysp – wolna od drapieżników, tropikalnych chorób i konfliktów zbrojnych. Nie oznacza to jednak, że do podróży na zieloną wyspę nie trzeba się przygotowywać. Jak wyglądają kwestie ubezpieczenia, szczepień i wizy do Nowej Zelandii?

Nowa Zelandia- ubezpieczenie

Tak jak na każdą inną wyprawę, lecąc do Nowej Zelandii, także musimy zadbać o ubezpieczenie. Nie funkcjonuje tam Europejska Karta Ubezpieczenia (EKUZ), dlatego jeżeli będziemy zmuszeni skorzystać na miejscu z opieki zdrowotnej, za leczenie zapłacimy z własnej kieszeni.

W kraju takim, jak Nowa Zelandia, szkoda byłoby nie skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych czy ekstremalnych. Kiedy zobaczymy tamtejsze plaże, od razu zapragniemy spróbować swoich sił na desce surfingowej albo w nurkowaniu. Wielu turystów odwiedza wyspę z myślą o skoku na bungie lub na spadochronie. Nowa Zelandia to idealne miejsce na uprawianie sportów letnich, wodnych i ekstremalnych, ale musimy pamiętać, że zwykłe ubezpieczenie turystyczne, nie obejmuje niektórych aktywności.

Ubezpieczenie turystyczne do Nowej Zelandii – co warto dokupić?

Ubezpieczenie bagażu podróżnego

Jeżeli zabieramy ze sobą wartościowy sprzęt sportowy, fotograficzny czy laptopa, na czas podróży warto wykupić ubezpieczenie bagażu podróżnego i/lub sprzętu sportowego. Polisa ochroni nas finansowo w razie zgubienia bagażu w trakcie lotu, na miejscu – w Nowej Zelandii, a także zniszczenia lub kradzieży mienia. Pieniądze otrzymamy zarówno w sytuacji częściowego uszkodzenia, jak i całkowitego zniszczenia bagażu lub sprzętu.

Ubezpieczenie na sporty wodne i letnie

A jeśli zamierzamy nurkować, uprawiać windsurfing albo kitesurfing – przyda się także ubezpieczenie obejmujące sporty letnie lub wodne. Osobną kwestią jest ubezpieczenie obejmujące sporty ekstremalne (np. takie jak skok ze spadochronu na bungie, rafting czy nurkowanie głębinowe). Specjalna polisa ubezpieczeniowa pokrywa koszty akcji ratunkowej, leczenia i hospitalizacji lub ewentualnej rehabilitacji. Jeżeli jedziemy na wyjazd z rodziną lub znajomymi, ubezpieczyciel może pokryć także koszty ich wcześniejszego/późniejszego powrotu lub zakwaterowania. Szczegółowe warunki ubezpieczenia warto porównać w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie turystyczne – do Nowej Zelandii czy na cały świat?

Podstawowe ubezpieczenie na podróż do Nowej Zelandii znajdziemy w ofercie większości ubezpieczycieli. Jest to typowe ubezpieczenie turystyczne – możemy wkupić wariant obejmujący określone kraje lub cały świat. Którą opcję lepiej wybrać?

O ile nie lecimy na wyspę bezpośrednio z Polski, prawdopodobnie czeka nas po drodze kilka przesiadek. Niektóre mogą trwać nawet kilkanaście godzin, a podczas wizyty w Pekinie, Szanghaju lub Moskwie, możemy zapragnąć opuścić lotnisko i trochę pozwiedzać. Wówczas ubezpieczenie obejmujące wyłącznie pobyt w Nowej Zelandii może okazać się niewystarczające.

Ubezpieczenie turystyczne na kilka kontynentów

Wielu ubezpieczycieli oferuje polisy, które obejmują nas ochroną na terenie całego lub kilku kontynentów. Na podróż do Nowej Zelandii warto wybrać właśnie taką opcję.

Pamiętajmy, że plan naszej podróży może ulec zmianie. W razie załamania pogody, awarii lub strajków, linie lotnicze zastrzegają sobie prawo do zmiany lotów. Nasza przesiadka w Chicago może niepostrzeżenie okazać się dwudniowym postojem w Los Angeles lub… w Pekinie. Wówczas ubezpieczenie turystyczne obejmujące cały świat zapewni nam pełną ochronę.

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia – szczepienia

Nowa Zelandia to bardzo bezpieczne miejsce. Nie musimy się tam obawiać komarów roznoszących malarię czy inne niebezpieczne choroby. Wyspy ominął nawet głośny ostatnio wirus Zika. Lokalne jedzenie nie powinno zaszkodzić naszemu żołądkowi.

Jedyne zalecane szczepienia to te na Tężec i Polio, ale szansa, że zachorujemy na te choroby w wyniku podróży do Nowej Zelandii jest mniej więcej taka sama, jak gdybyśmy w ogóle nie opuścili Polski.

Lista chorób występujących w Nowej Zelandii jest niemal identyczna jak w Europie, a nawet krótsza. Co ciekawe, to Nowozelandczycy obawiają się chorób wwożonych przez turystów, dlatego na granicy czeka nas dość szczegółowa kontrola. Na wyspy nie dotarła dotychczas Gruźlica, dlatego osoby wybierające się do Nowej Zelandii na dłużej, muszą wykonać rentgen klatki piersiowej. Badanie ma na celu wykluczenie ewentualnych zmian chorobowych w płucach.

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia a obowiązek wizowy

Czy Polaków lecących do Nowej Zelandii obowiązują wizy? To pytanie zadaje sobie wielu podróżników. Odpowiedź jest prosta, chodź dla wielu niestety niesatysfakcjonująca.

Wiza turystyczna do Nowej Zelandii – tylko na 3 miesiące

Jeżeli lecimy do Nowej Zelandii na krócej niż 3 miesiące i nie planujemy podejmować pracy zarobkowej, korzystamy z typowej wizy turystycznej – jest ona bezpłatna i bez problemu otrzymamy ją na lotnisku. Podczas przekraczania granicy musimy tylko pamiętać, że do Nowej Zelandii nie wolno wwozić jedzenia, picia, sadzonek czy innych materiałów naturalnego pochodzenia. Kontroli może zostać poddany np. namiot (jeżeli był wcześniej używany na terenach, na których występują gatunki owadów niewystępujące w Nowej Zelandii).

Wiza Work&Travel – na dłuższe wakacje i możliwość pracy w Nowej Zelandii

Jeżeli marzy nam się dłuższa podróż i bierzemy pod uwagę pracę  zarobkową w Nowej Zelandii, warto złożyć wniosek o wizę typu Work&Travel (nazywaną też „Working Holiday”). Jest on ważna przez rok, kosztuje 165 dolarów nowozelandzkich i daje nam możliwość rocznego pobytu na wyspie z terminowym pozwoleniem na pracę (do trzech miesięcy u jednego pracodawcy). To świetne rozwiązanie, jeśli planujemy podróż życia, chcemy zwiedzić obie wyspy, ale nie chcemy polegać tylko na swoich oszczędnościach.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *