Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/timeline_ajax.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 32
Odwołanie lotu – kiedy możesz się ubiegać o odszkodowanie | Wakacjenawalizkach.pl
Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/dynamic_css.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 111

Odwołanie lotu – kiedy możesz się ubiegać o odszkodowanie

odwołany lot

Odwołane loty to jedna z najbardziej niekomfortowych sytuacji, jaka może nas spotkać na lotnisku. Warto wcześniej poznać prawa, jakie ma pasażer, aby w razie pojawienia się takiej sytuacji wiedzieć, czego możesz się domagać od linii lotniczych.

Zwrot należności lub zmiana planu podróży

W przypadku odwołania lotu, możesz ubiegać się o zwrot pełnego kosztu biletu oraz lotu powrotnego w najwcześniejszym z możliwych terminów. Możesz również ubiegać się o inne połączenie do miejsca docelowego na podobnych do wykupionych warunków. Dodatkowo, jeśli linie lotnicze, które odwołały lot, zaproponowały Ci trasę kursu z innego lotniska, znajdującego się w tym samym mieście, będą musiały ponieść koszt transportu na lotnisko. Jeśli dostaniesz propozycję lotu w niższej klasie, niż miałeś wykupiony bilet – powinieneś dostać częściowy zwrot ceny biletu, od 30 do 75% w zależności od zasięgu podróży.

Zakwaterowanie

W przypadku, kiedy trasa zostanie zmieniona, a nowy lot planowany jest przynajmniej jeden dzień od planowanego wylotu, Twój przewoźnik ma obowiązek zapewnić Ci bezpłatne zakwaterowanie w hotelu oraz zapewnić Ci w takim przypadku transport pomiędzy lotniskiem a miejscem zakwaterowania.

Opieka

Odwołanie lotu wiąże się również z zapewnieniem dla pasażerów bezpłatnych posiłków oraz napoi, jak również możliwości przeprowadzenia dwóch rozmów telefonicznych i dwóch przesyłek faksowych lub mailowych.

Odszkodowanie

Poza tym, w związku z odwołaniem lotu, przysługuje Ci od linii lotniczych odszkodowanie:

– 250 EUR dla wszystkich lotów o długości do 1.500 km

– 400 EUR dla lotów wewnątrzwspólnotowych (UE, EOG, Szwajcaria), dłuższych niż 1500 km; wszystkich innych lotów od 1.500 do 3.500 km.

– 600 EUR dla wszystkich pozostałych lotów

Pamiętaj!

Przed każdym ubieganiem się o odszkodowanie, upewnij się, czy nie ma żadnych przesłanek uprawniających linie lotnicze do obniżenia przysługującego Ci pierwotnie odszkodowania. Taka sytuacja może się zdarzyć, na przykład w przypadku, kiedy o zmianie trasy lotu lub o całkowitym odwołaniu lotu, zostaniesz poinformowany przynajmniej 2 tygodnie przed terminem lub gdy zostanie ci zaproponowany lot na bardzo podobnych warunkach do tych, które wykupiłeś.

Pamiętaj również, że przepisy linii lotniczych, które dotyczą wypłaty odszkodowań, nie wykluczają dochodzenia odszkodowania na mocy prawa krajowego i opisanych w nim zasad odnośnie warunków wypłacania odszkodowań. Jeśli więc z powodu odwołanego lotu poniosłeś szkodę, np. nie zdążyłeś na pogrzeb najbliżej osoby lub w związku ze spóźnieniem zostałeś obciążony karą finansową – masz prawo ubiegać się o dodatkowe zadośćuczynienie.

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *