Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/timeline_ajax.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 32
Sylwester za granicą – najciekawsze miejsca i zwyczaje | Wakacjenawalizkach.pl
Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/dynamic_css.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 111

Sylwester za granicą – najciekawsze miejsca i zwyczaje

Sylwester w Londynie

Polacy coraz chętniej wybierają Sylwestra za granicą, zamiast wyjazdów w Polsce. Wiąże się to ze stale malejącymi cenami biletów lotniczych i dużej oferty zorganizowanych wycieczek, które bywają nawet tańsze od tych lokalnych. Ale dokąd się wybrać i czego tam spodziewać? Przedstawiamy przekrój najciekawszych miejsc i zwyczajów związanych z Sylwestrem za granicą!

 

Berlin i Londyn – największe masowe imprezy w Europie

 

Jeśli nie chcemy wybierać się zbyt daleko, ale mamy ochotę zabawić się na wielką skalę, Berlin i Londyn są jednymi z najciekawszych miejsc. Zwyczaje nie są tam inne niż w Polsce, więc raczej nie popełnimy gafy, za to zyskamy niepowtarzalną okazję do sylwestrowej zabawy w gronie niemal 2 milionów ludzi! Na tyle szacuje się tłum, który zbiera się co roku w Berlinie, na trasie od Bramy Brandenburskiej aż do Statui Zwycięstwa. Na całej trasie znajdziemy sceny z muzyką na żywo oraz DJ-ami, którzy zadbają abyśmy tego Sylwestra za granicą spędzili szampańsko.

Podobnie jest w Londynie, gdzie w pobliżu London Eye, największego diabelskiego młyna na w Europie, już od 22 rozbrzmiewają koncerty, zaś o północy, biciu Big Bena towarzyszy jeden z najpiękniejszych pokazów sztucznych ogni. W Londynie jak nigdzie indziej, sylwestrowa zabawa może trwać nawet do wczesnych godzin popołudniowych kolejnego dnia! A to dlatego, że po odśpiewaniu „Auld Lang Syne” i mającym przynieść szczęście skoku do fontanny na Trafalgar Square, londyńczycy bawią się dalej aż do białego rana, zaś o 12 spod Hotelu Ritz na Piccadilly rusza Parada Noworoczna. Biorą w niej udział reprezentanci rodziny królewskiej, a cały pochód składa się z tradycyjnych angielskich zespołów muzycznych i tanecznych.

Jeśli kręcą nas duże imprezy, ale chcemy wybrać się gdzieś dalej, to warto pomyśleć o Rio de Janeiro, gdzie na plaży Copacabana zbiera się co roku niemal 3 miliony ludzi, chcących dobrze się zabawić. Z kolei w Sydney zobaczymy największy pokaz sztucznych ogni, a to, że Australia wita Nowy Rok jako drugi kraj na świecie, tylko doda temu wyjątkowemu dniu smaczku.

 

Dania i Hiszpania – Sylwester w rodzinnej atmosferze

 

Wydawać by się mogło, że Dania i Hiszpania nie mają ze sobą wiele wspólnego, jednak pod względem Sylwestrowych zwyczajów są do siebie odrobinę podobne. Choć oczywiście na całym świecie mamy już masowe imprezy plenerowe, Duńczycy wciąż tradycyjnie wolą zacisza własnych domów, gdzie spotykają się przy suto zastawionym stole, zaś o północy… wdrapują się na meble! Ten przedziwny zwyczaj ma podobno przynieść szczęście w dowolnej dziedzinie i wymaga od uczestnika zabawy, aby wszedł na oparcie krzesła i z niego zeskoczył. Kto zaś w Danii chce pożyczyć szczęści komuś bliskiemu, powinien udać się pod jego drzwi ze stosem naczyń zabranych z własnej sylwestrowej kolacji. Powinno się je rozbić o drzwi kogoś bliskiego, zaś ta rodzina, która zbierze najwięcej stłuczki, będzie w nadchodzącym roku najszczęśliwsza.

Odrobinę mniej szalone są zwyczaje w Hiszpanii. O ile również spotykają się przy rodzinnej uczcie, nie ryzykują zniszczeń ze względu na przesądy. Za to biją rekordy w jedzeniu winogron! Tradycyjnie o północy, na każde uderzenie zegara, mamy prawo pomyśleć jedno życzenie, a „zagryźć” je trzeba winogronem. Statystycznie, pod wpływem tego zwyczaju, Hiszpanie zjadają 1,5 miliona kg winogron w samą tylko sylwestrową noc.

 

Japonia, Filipiny, Tajlandia – Sylwester w Azji, zupełnie inny niż zwykle

 

Nie trudno się domyślić, że zwyczaje sylwestrowe na Dalekim Wschodzie są zupełnie inne niż u nas… Wystarczy zacząć od uderzeń zegara o północy. Na nasze tradycyjne 12, w Japonii przypada aż 108! Wybrzmiewają one z buddyjskich świątyń i reprezentują 108 grzechów, które według wierzeń noszą w sobie ludzie. Z każdym uderzeniem, pozbywamy się jednego z nich na kolejny rok. Zanim jednak doczekamy północy, musimy przystroić bramy i wejścia gałęziami sosny, bambusa lub śliwy, które przyniosą szczęście i długowieczność każdego, kto pod nimi przejdzie..

Jeśli wybierzemy się na Filipiny, musimy pamiętać jak się ubrać. Co prawda nikt nie spojrzy na nas krzywo, ale możemy spodziewać się pytań o to, dlaczego nie mamy na sobie niczego w kropki. A to dlatego, że tradycyjnie strój w groszki ma symbolizować pieniądze i ogólny dobrobyt. Nie powinniśmy też zapomnieć o wypełnieniu jego kieszeni monetami, ponieważ o północy najważniejsze jest by narobić jak najwięcej hałasu – odstrasza to złe duchy, a jeśli pobrzękujemy pieniędzmi w kropkowanej kieszonce, możemy spodziewać się przypływu gotówki. Co może nam się wydać znajome, to tradycja 12 smaków, mających przynieść szczęście – choć u nas jest to 12 wigilijnych potraw, a na Filipinach 12 różnych owoców.

Osoby, które kusi wyjazd do Tajlandii na Sylwestra, powinny dobrze się nad tym zastanowić. Choć oficjalnie Nowy Rok zaczyna się tam tego samego dnia, co w innych miejscach na świecie i w większych miastach można spodziewać się jakichś atrakcji, to lokalni mieszkańcy wolą świętować w zupełnie innym czasie. Kierując się kalendarzem gregoriańskim, Tajlandczycy hucznie obchodzą Sylwestra w… połowie kwietnia. W tym czasie w całym kraju odbywają się wielodniowe tradycyjne i bardzo kolorowe festiwale.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *