Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/timeline_ajax.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 32
Wakacje w Chorwacji | Wakacjenawalizkach.pl
Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/dynamic_css.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 111

Wakacje w Chorwacji – niezbędnik turysty

Według badań przeprowadzonych przez CBOS, w 2014 roku 14% ankietowanych zadeklarowało Chorwację jako cel wakacyjnych podróży. Ciekawe miejsca do zwiedzania, słoneczne plaże, ciepłe morskie kąpiele i niedrogie oferty biur podróży – to tylko jedne z kuszących czynników. Co trzeba wiedzieć o wakacjach w Chorwacji, zanim się na nie wyruszy?

Samochodem do Chorwacji, czyli wskazówki dla kierowców

Wyjazd na wakacje do Chorwacji własnym samochodem zobowiązuje nie tylko do posiadania aktualnego ubezpieczenia OC i zachowywania ogólnych warunków bezpieczeństwa na drodze. Aby nie spowodować wypadku i nie narazić się na żadne dodatkowe koszty, trzeba orientować się w chorwackim kodeksie drogowym, mieć pod ręką wszystkie potrzebne dokumenty i być przygotowanym na różne warunki drogowe.

Jakie dokumenty musi mieć kierowca w Chorwacji?

Należy mieć przy sobie dokument potwierdzający ważność polisy OC, ewentualnie też dokumenty dotyczące dobrowolnego AC i Assistance. Wyjątkiem będzie Dubrownik – aby przedostać się do niego, musimy przejechać przez Bośnię i Hercegowinę, a na tym terytorium jest wymagana Zielona Karta – międzynarodowy dokument, potwierdzający ważność polisy OC. Granicę – podobnie jak granicę Chorwacji – przekraczamy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu, który musi być ważny nie krócej niż maksymalny dozwolony okres pobytu w Chorwacji (90 dni).

Jeżeli jedziesz pożyczonym samochodem, musisz dodatkowo posiadać dokument, który upoważni Cię do kierowania pożyczonym pojazdem. Zgodę wydaje Polski Związek Motorowy – upoważnienie kosztuje od 40 zł do 260 zł w zależności od okresu ważności. Tekst musi zostać napisany w języku angielskim lub chorwackim – albo przetłumaczony z języka polskiego przez tłumacza przysięgłego.

Ile kosztuje podróżowanie samochodem w Chorwacji?

Koszty są zależne przede wszystkim od podróży chorwackimi autostradami, dlatego jeszcze przed wyjazdem warto zaplanować i policzyć koszty podróży dzięki kalkulatorowi dostępnemu na tej stronie: http://iggy.mypage.pl/. Z kolei na stronie http://www.petrol.hr/ zobaczysz aktualne ceny paliwa.
Sprawdź, czy na Twojej trasie znajdują się stacje paliwowe. Poczytaj o rozkładzie natężenia ruchu drogowego, aby wiedzieć, jakich tras unikać, aby niepotrzebnie nie wydłużać czasu podróży i oszczędzić sobie nerwów. Na stronie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej znajdziesz tabelę z danymi na temat natężenia ruchu w Chorwacji w poszczególnych miesiącach, uwzględniającą kierunek ruchu w stronę wybrzeża i od wybrzeża.

Marzysz o odwiedzeniu chorwackich wysp? Promy osobowe i samochodowe przewożą turystów między nimi. Opłaty dotyczą osobno pasażerów i pojazdów. Tutaj: http://crolove.pl/ceny-rozklad-rejsow-promow-w-chorwacji-2015/ znajdziesz rozkład i ceny rejsów promów na rok 2015.

Jak się poruszać samochodem w Chorwacji?

Oczywiście – bezpiecznie, ale do tego potrzebna jest znajomość chorwackich dróg. Ich bieżący stan możesz sprawdzać na stronie http://www.hak.hr/. Ponadto trzeba też wiedzieć, z jaką maksymalną prędkością możesz się poruszać w Chorwacji:
1. do 40 km/h dla pojazdów holujących inny pojazd,
2. do 50 km/h w miejscach zabudowanych,
3. do 90 km/h na pozostałych drogach (z wyjątkiem poniższych),
4. do 110 km/h na drogach szybkiego ruchu,
5. do 130 km/h na autostradach.

Jednym z cennych źródeł są blogi polskich turystów – miłośników Chorwacji, którzy wydają się znać obce państwo jak własną kieszeń i chętnie dzielą się swoimi przeżyciami oraz radami z tymi, którzy dopiero planują poznawać piękno tego kraju, czując się jednocześnie bezpiecznie podczas całego urlopu. Relacje z pierwszej ręki są najlepsze – dlatego nie wahaj się pytać podróżników prowadzących blogów o szczegóły wycieczek!

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *