Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/timeline_ajax.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 32
Wyjazd w Tarty: pogoda, dojazd, trasy | Wakacjenawalizkach.pl
Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/inc/dynamic_css.php) is not within the allowed path(s): (/home/skylemon/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/skylemon/domains/wakacjenawalizkach.pl/public_html/wp-content/themes/dzen/functions.php on line 111

Wyjazd w Tatry – praktyczne informacje

slovakia-960516_640

Tatry, Toutry, Krępak, Tartry – Słowianie nazywali to pasmo górskie na wiele sposobów. Jednakże którejkolwiek nazwy byśmy nie użyli, żadna nie odda w pełni piękna tych gór. Tatry można odkrywać co rusz na nowo, ale ten artykuł powstał przede wszystkim dla turystów, którzy wybierają się tam po raz pierwszy.

Kiedy jechać w Tatry – pogoda i warunki w Tatrach

 Dzięki niskiemu zagrożeniu lawinowemu styczeń charakteryzuje się najstabilniejszą pogodą dla miłośników sportów zimowych. W kolejnych miesiącach pogoda się pogarsza. Dzieje się tak, ponieważ aktywują się niże atlantyckie, które przynoszą spore opady śniegu, zwiększając tym samum zagrożenie lawinowe. Kiedy z gór zniknie śnieg i wydawać by się mogło, że można spokojnie planować pierwszą górską wycieczkę, rozpoczyna się okres wzmożonych opadów deszczu. Gwałtowne burze mogą pojawiać się aż do końca lipca.

Sezon górskich spacerów kwitnie w sierpniu – jest to najcieplejszy miesiąc o najbardziej przewidywalnej tatry-982361_640pogodzie. We wrześniu pogoda się utrzymuje, a szlaki zaczynają pustoszeć, co z pewnością będzie gratką dla turystów preferujących samotne wędrówki. Należy jednak uważać na halny, który potrafi zerwać się znienacka i osiągać prędkość powyżej 150 km/h. We wrześniu zaczyna się wyrąb drzew, przez co niektóre ciekawe szklaki (jak Ścieżka nad Reglami) mogą być zamknięte dla turystów. Zima zaczyna się w górach wcześnie. Niejednokrotnie już na przełomie października i listopada w Zakopanem notuje się pierwsze opady śniegu i przymrozki powodujące bardzo niebezpieczne zjawisko tzw. szklanych gór.

Jak dojechać do Zakopanego?

Najczęściej wybieraną bazą wypadową w Tatry jest Zakopane. Jadąc tam w najbardziej popularne miesiące, musimy liczyć się z tym, że utkniemy w olbrzymim korku na Zakopiance (potoczna nazwa drogi z Krakowa do Zakopanego). Na jego ominięcie jest kilka sposobów: albo w Nowym Targu skierować się do Białki Tatrzańskiej i dalej do Zakopanego, albo (zwłaszcza w zimowych miesiącach, kiedy droga na Białkę również jest zakorkowana) przejechać przez Żywiec do Czarnego Dunajca w Słowacji i stamtąd dopiero do stolicy polskich Tatr.

Możemy również zrezygnować z samochodu i przyjechać do Zakopanego pociągiem lub busem. Jeśli z Twojego miasta nie ma bezpośredniego połączenia z Zakopanem, możesz dojechać do Krakowa. Stamtąd do popularnego kurortu pociągi kursują co godzinę

Najpopularniejsze szlaki turystyczne w Tatrach

Zakopane jest bazą wypadową dla turystów między innymi dlatego, że ze stolicy polskich Tatr prowadzą najciekawsze trasy. Poniżej przedstawiamy taką subiektywną listę to walk. Oczywiście nie sposób w jednym artykule opisać wszystkich miejsc w Tatrach wartych zobaczenia; zachęcamy do zamieszczania własnych propozycji w komentarzach.

Droga na Morskie Oko

Doświadczanie piękna gór większość turystów zaczyna od wyprawy na Morskie Oko. Jest to największe i według wielutatry-982352_640 ludzi najpiękniejsze jezioro w Tatrach. Urok tego miejsca bierze się z jego walorów (krystaliczna woda, bardzo mocno zarybiona), oraz lokalizacji – jest otoczone pięknymi wysokimi górami, pokrytymi śniegiem nawet w miesiącach letnich.

Morskie Oko znajduje się 25 km od Zakopanego. Najlepszym pomysłem jest dojazd samochodem lub busem do Palenicy Białczańskiej (busy kursują regularnie). Kolejne 8 kilometrów trzeba pokonać pieszo lub wynająć dorożkę. Trasa na Morskie Oko jest bardzo łatwa, szlak jest równy i łagodny.

Wejście na Kasprowy Wierch

Jest to najczęściej odwiedzany szczyt Tatr Zachodnich. Swoją popularność zawdzięcza pięknym krajobrazom rozciągającym się z jego szczytu, oraz kolei liniowej, która ułatwia dostanie się na szczyt. Na górze znajduje się również obserwatorium meteorologiczne.

Aby wejść na Kasprowy Wierch, możemy wybrać któryś z trzech szlaków. Najłatwiejszy spacerowy prowadzi przez lasy regla dolnego i niejednokrotnie jest wybierany przez biegaczy. Bardziej wymagający wiedzie od Przełęczy pod Kondracką Kopą granią do samego Kasprowego. Z jednej strony rozciąga się piękny widok na Giewont, Halę Kondratową i Zakopane, z drugiej natomiast – na Tatry po słowackiej stronie. Na trzeci szlak możemy wejść od strony Hali Gąsienicowej, ale z uwagi na ukształtowanie kamiennych stopni trasę tę rekomendujemy na zejście z Kasprowego.

Kasprowy Wierch może również być zaledwie przystankiem do zdobycia bardziej wymagających gór – z Kasprowego prowadzi szlak na Świnicę i dalej ku Zawratowi.

Wspinaczka na Giewont

Kolejnym znanym miejscem w Tatrach jest Giewont. Jest to najwyższy szczyt w Tatrach zachodnich po polskiej stronie. Przez wielu górali i Taterników nazywany jest on królem zakopiańskim, ponieważ widać go z każdego miejsca w Zakopanem. W ścianach Giewontu znajduje się wiele jaskiń, nie są one jednak udostępniane zwiedzającym.

Najpopularniejszym szlakiem na Giewont jest ten zaczynający się w Kuźnicach (dojedziemy tam busem z centrum Zakopanego, koszt to 3zł/os). Z Kuźnic najlepiej skierować się na Polanę Kalatówki, następnie na Halę Kondratową i Przełęcz Kondracką. Do tej pory trasa jest umiarkowanie trudna. Ostatni odcinek od przełęczy na Giewont może być bardzo wymagający. Przejście całej trasy może zająć około trzy i pół godziny.

Szlak na Czerwone Wierchy

Wypad do Zakopanego nie może się obejść bez zobaczenia Czerwonych Wierchów. Jest to ciąg czterech szczytów górskich, połączonych wąską ścieżką wiodącą wzdłuż urwiska. Szlak zawdzięcza nazwę porastającej go charakterystycznej roślinności, która jesienią przybiera piękne brunatne barwy.

Szlak rozpoczyna się od Kopy Kondrackiej, dojdziemy tam kierując się na południe od wspomnianej w poprzednim podpunkcie Przełęczy Kondrackiej. Z Kopy kierujemy się na szczyt Małołączniak, następnie Krzesanicę. Trasa kończy się na szczycie Ciemniaka. Trasa jest średnio trudna i należy do jednych z najbardziej malowniczych tras w Tatrach.

Wejście na Rysy

Jest to najwyższy szczyt w Polsce. Wejście na niego nie jest łatwe, jednak przepiękny krajobraz Tatr Wysokich, który zobaczymy na górze wynagrodzi nam wszystkie trudy wspinaczki.

Wędrówkę rozpoczynamy od Morskiego Oka. Musimy obrać sobie za cel Czarny Staw. Droga na niego nie jest wymagająca, chociaż może być niebezpieczna przez śliskie po deszczu kamienne płyty z których zbudowany jest szlak. Z Czarnego Stawu rozpoczynamy wspinaczkę na Rysy. Początkowo droga nie jest trudna, z każdym krokiem robi się jednak coraz ciężej. Ostatnie 300 metrów szlaku pokonujemy wspierając się o przytwierdzone do skały łańcuchy.

 

 

 

One comment

  1. Pingback: Jak przeżyć wejście na Rysy | Inna strona podróży

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *