Tunel Świnoujście pod Świną. Kiedy otwarcie?

Mieszkańcy Świnoujścia oraz turyści, którzy chcą przedostać się z wyspy Uznam na wyspę Wolin, muszą korzystać z regularnie kursujących pomiędzy nimi promów. Wkrótce jednak nie będzie to konieczne, ponieważ między wyspami powstaje tunel drogowy. Gdzie dokładnie jest zlokalizowany? Kiedy nastąpi jego otwarcie?

Gdzie powstaje tunel pod Świną w Świnoujściu?

Plany budowy tunelu w Świnoujściu sięgają wielu lat wstecz. Umowa na zaprojektowanie i budowę tunelu realizowanego obecnie została podpisana jednak dopiero w 2018 roku.

Tunel w Świnoujściu, który ma połączyć ze sobą na stałe wyspy Uznam i Wolin, budowany jest pod rzeką Świną, dlatego nazywany jest także tunelem po Świną. Jego celem jest umożliwienie swobodnego poruszania się pojazdów po mieście i łatwiejsze połączenie miasta z resztą kraju.

Nowy tunel ma wchodzić w skład drogi krajowej nr 93. Ze strony zachodniej wlot do tunelu ma być wykonany przy ulicy Karsiborskiej, natomiast po stronie wschodniej przy ulicy Fińskiej, na końcu trasy europejskiej E65.

Jak ma wyglądać tunel po Świną?

Tunel ma znajdować się całkowicie pod korytem rzeki Świna. Jest on prowadzony jako jednorurowy. Jego długość ma wynosić 1,44 kilometra, a średnica 12 metrów. Wewnątrz tunelu ma znajdować się dwukierunkowa jezdnia o pasach ruchu o szerokości 3,5 metra. Wewnątrz zaplanowano także tunel ewakuacyjny. Długość dróg dojazdowych prowadzących do tunelu ma wynosić 3,4 kilometra.

Dostępna online dla obiektu tunel Świnoujście wizualizacja dokładnie pokazuje, jak będzie on przebiegać i jak ma wyglądać z zewnątrz i w środku.

Tunel Świnoujście – kiedy zostanie otwarty?

Wielu mieszkańców Świnoujścia, a także turystów z niecierpliwością oczekuje na możliwość skorzystania z komfortowych przejazdów samochodem pod Świną. Tunel Świnoujście kiedy otwarcie?

Oddanie obiektu do użytkowania jest zaplanowane na wrzesień 2022 roku. Na razie trudno przewidzieć, czy tunel pod Świną zostanie wykonany terminowo. Dotychczas prace przebiegały zgodnie z założeniami, dlatego istnieje szansa, że pierwsi podróżni wyruszą w trasę nowym tunelem punktualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next post Gdzie kupować lekarstwa w Świnoujściu?